Dnipropetrovsk-Dnipro Haritası

Dnipropetrovsk-Dnipro Haritası

Dnipropetrovsk-Dnipro Haritası : Ukrayna’nın en büyük ve en çok nüfusa sahip 3. şehridir. Hatta bir zamanlar başkent yapılması bile düşünül..

Dnipropetrovsk-Dnipro Haritası

Dnipropetrovsk-Dnipro Haritası : Dnipropetrovsk-Dnipro Ukrayna’nın en büyük ve en çok nüfusa sahip 3. şehridir. Hatta bir zamanlar başkent yapılması bile düşünülmüştür bu şehir. Ukrayna üniversitelerinde okumak isteyen öğrencilerin tercih etttiği şehirlerdendir. Güncel kullanılmakta olan adı Dnipro’dur. Kendisi ile aynı ismi taşımakta olan Dinyeper nehri bu güzel şehri tam ortadan ikiye bölmektedir. Nüfusu ise 1 milyonun üzerinde bulunmaktadır.

Dnipro yada Dnipropetrovsk 1240 yılın da Moğol istilası ile imha edildi. 1648’de Kazakların eline geçti ve bugünkü adıyla Dnipro’da Kazakların egemenliği 1711 yılında Prut Antlaşması imzalanana kadar devam etti. 1768-1774 yılları arasında cereyan eden Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında yapılan Küçük Kaynarca Antlaşmasıyla Dnipropetrovsk-Dnipro Rus İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girdi ve 1776 tarihinde şehrin bugün bulunduğu yerde değil de, Kilçen Nehri’nin  Samara Nehri ile birleştiği yerde Rus imparatoriçesi II. Ekaterina’nın şerefine Ekaterinoslav ismiyle kuruldu. Böylece daha önce 1764 yılında Novorosya Guberniyası adıyla kurulmuş olan Ekaterinoslav Guberniyası’nın idare merkezi olarak yerini aldı.

Dnipropetrovsk-Dnipro Haritası Şehirleri

Ülkenin doğusunda yer alan Dnipropetrovsk-Dnipro şehri yaklaşık 1.000.000’luk nüfusuyla Ukraynanın üçüncü büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Şehir ortasından geçen nehir sayesinde su sporlarının yapıldığı bir yer olma özelliğine de sahiptir. Üniveristelerin yoğun olarak yer aldığı şehrin nüfusu da bu nedenle Ukraynanın diğer şehirlerine göre daha gençtir.

Dnipropetrovsk-Dnipro Haritası Komşuları

Ukrayna haritasına şöyle bir baktığımızda Dnipropetrovsk-Dnipro’nun komşu şehirlerinin, Kharkiv, Poltova, Dnipropetrovsk, Donetsk, Zaporizhia, Kropyvnytskyi, Mykolaiv ve Kherson olduğu görülecektir.

Dnipropetrovsk-Dnipro Haritası Nasıl Çizilir?

Bir zamanlar bir şehrin veya bir ülkenin haritasını çizmek oldukça zordu ve çizimler ne yazık ki birçok hatalar içeriyordu. Fakat gelişen teknoloji sayesinde artık bir şehrin ya da bir ülkenin haritasını çizmek hem çok daha kolay hem de çok daha doğru. Bir bilgisayar yazılımı ile çok kolay bir şekilde Dnipropetrovsk yeni adıyla Dnipro Haritası çizebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!