Odessa Ulusal Teknik (Politeknik) Üniversitesi

Odessa Ulusal Teknik (Politeknik) Üniversitesi

Yurtdışı üniversite seçeneklerinden Odessa Ulusal teknik üniversitesi eğitimi parlak bir kariyere ilk adım olacaktır.

Odessa Ulusal Teknik (Politeknik) Üniversitesi

Odessa Ulusal Teknik (Politeknik) Üniversitesi dahilinde kaliteli bir teknik eğitim almak için hazır mısınız? Üstelik üniversite sınavı stresini yaşamanıza gerek yok hatta üniversite sınavına girmenize bile gerek yok. Lise ya da lise dengi bir okuldan mezun olduysanız ya da lise diplomasına sahipseniz yapmanız gereken tek şey Euro star yurt dışı eğitim merkezi başvuru ofisini ziyaret etmek ve bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgi almak olacaktır. Bu alanda yapacağımız çalışmalar dahilinde en iyi şekilde neticeye ulaşabilmeniz için sizden bir takım bilgiler isteyeceğiz;

 • Lise ya da lise dengi bir okuldan mezun olarak lise diplomasına sahip oldunuz mu?
 • Sağlıklı mısınız? ( Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına başlı bir sağlık kuruluşunda aids olmadığınızı gösteren bir heyet raporuna sahip misiniz? Bu raporun tercüme edilmiş bir şekilde noter huzurunda onaylanmış olması gerekiyor aynı zamanda kaymakamlık tarafından da onaylanması gerekmektedir.
 • Odessa Ulusal Teknik (Politeknik) Üniversitesi dahilinde verilmekte olan eğitim dili olarak Rusça ya da İngilizce tercih edilmektedir. Bu iki dilden en az bir tanesini ileri düzeyde akıcı bir aksan sahip bir şekilde bilmiyorsanız bir yıllık hazırlık eğitimine tabi tutulmaktasınız.
 • Odessa Ulusal Teknik (Politeknik) Üniversitesi;

Bu üç madde sizin için uygun görünüyor ise doğrudan Euro star yurt dışı eğitim merkezi başvuru ofisine gelerek alanında yılların vermiş olduğu bilgi, birikim ve tecrübe ile beraber ekip arkadaşlarımız gerekli işlemleri sizin için uygulamaları sağlanmaktadır. Bu eğitim süreci dahilinde yapılmakta olan çalışmalar ile beraber kaliteli bir eğitim sürecine tabi tutulacaksınız. Yapacağınız çalışmalar ile beraber iyi bir teknik eğitim alacak ve mezun olduğunuzda ise ülkemizde yer alan yüksek öğretim kurumu yani YÖK ile denklik sisteminin bulunmasından dolayı yapacağınız çalışmalarınızda ülkemiz sınırları içerisinde yer alan bütün şehirlerimizde gereken kendi iş yerinizi açma yetkisine gerek ise bir başkası ile diplomanız derecesinde mühendislik işlemleri için çalışma yetkisine sahip olabilmektesiniz.

Odessa Ulusal Teknik (Politeknik) Üniversitesi dahilinde verilmekte olan bologna eğitim sistemi konusunda ise yapacağınız çalışmalarda bilgiyi hazır bir şekilde almaktan ziyade konuyu araştırarak ulaşmanızı sağlayacak şekilde bir eğitim sürecine tabi tutulacaksınız. Bu eğitim sistemi dahilinde yapılacak çalışma ile beraber öğrenciyi bilgiyi hazır bir şekilde alan pasif bir alıcı olarak görmekten ya da öğretmeni sadece bilgi veren kişi konumundan görmekten ziyade öğretmen ve öğrenci arasındaki diyaloğun güçlenmesini sağlayacak şekilde yapılandırılması meydana gelmekte olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu eğitim sistemi dahilinde yapılmakta olan çalışmaların bütününde kaliteli bir eğitim süreci yer almaktadır.

Odessa Ulusal Teknik (Politeknik) Üniversitesi, Bu eğitim sisteminde yapılmakta olan çalışmalara şöyle bir bakacak olursak öncelikli olarak öğretmenin konulara hakim olduğunu bilmemizde fayda olacaktır. Bu doğrultuda öğretmenin öğrencilere sunacağı konu başlıkları dahilinde öğrencilerin kendi ekip arkadaşlarını oluşturması ile beraber tercih edecekleri konu başlığının üzerinde araştırma çalışmaları, uygulama çalışmaları yapmaları ve bunun yanı sıra bir sunum hazırlamaları beklenmektedir. Bu eğitim sistemi dahilinde öğrencilerin yapacakları çalışmalar ile beraber ects kredi sistemi adı verilmekte olan sistem beraberinde öğretim görevlisi olan öğretmenin yılda iki kez kullanmakta olduğu kanaat notu ile beraber öğrencinin bir üst sınıfa geçişi sağlanmaktadır. Bu eğitim sisteminde öğrenciler kaliteli bir şekilde eğitim görmektedir.

Sizde bologna eğitim sistemi dahilinde Ukrayna’nın en prestijli üniversitelerinden biri olan Odessa Ulusal Teknik (Politeknik) Üniversitesi dahilinde kaliteli bir eğitim görmek isterseniz öncelikli olarak yapmanız gereken 0212 244 66 00 – 0212 709 8 709 numarasından alanında uzman kişilerden oluşan ekibimize ulaşmak olacaktır.

Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi Giriş

1918 yılında kurulan Politeknik (Teknik) Üniversitesi, gelecekteki mühendislerin ve bilimsel personelin yetişmesini sağlayan en büyük Güney Ukrayna merkezidir.
Kampüsteki 13 bina içerisinde akademik departmanlar, laboratuvarlar, 1 kütüphane, 5 okuma salonu yer alır. Üniversitenin spor kompleksi, 7 profesyonel spor salonu, yüzme havuzu, atış poligonu ve tenis kortlarından oluşmaktadır.
Odessa Ulusal Teknik (Politeknik) Üniversitesi, Şu anda üniversitede öğrenim gören yaklaşık 9000 öğrencinin 400 kadarını 34 değişik ülkeden gelen yabancı öğrenciler oluşturur. Eğitim yılı şubat ve eylül başlangıçları ile iki dönemden oluşan okulun eğitim dili Rusça ve Ukraynaca’dır. Öğrenciler Hazırlık Fakültesi’nde 1 sene Rusça veya Ukrayna’ca yabancı dil dersleri, gene seçtikleri dile göre bilimsel terminoloji ve doğa bilimleri üzerine temel disiplinleri görür.

Politeknik (Teknik) Üniversitesi UNESCO, Avrupa Yüksek Öğrenim Merkezi ve Uluslararası eğitim programları genel acentası ile işbirliği içerisindedir. Politeknik (Teknik) Üniversitesi eğitim ve araştırma programları olan TEMPUS ve COPERNICUS‘ta yer alır. Ayrıca Avrupa, Asya ve ABD’deki 28 yüksek okul ve üniversite ile işbirliği anlaşması vardır. Eğitim dili Ukraynaca ve Rusça’dır.

Odessa Ulusal Teknik (Politeknik) Üniversitesi Fakülteleri

 • Makine Yapımı Enstitüsü
 • Endüstri Teknolojileri Enstitüsü
 • Kimya Mühendisliği Fakültesi
 • Elektrik Mühendisliği Fakültesi
 • Radyo – Elektronik ve Telekomünikasyon Enstitüsü
 • İşletim Sistemleri Enstitüsü
 • İş, Ekonomi ve Enformasyon Teknolojileri Enstitüsü
 • İnsan Bilimleri Fakültesi

Üniversite’nin Sosyal İmkanları

Ayrıca, Karadeniz kıyısında Chayka isminde açık hava sporları ve sağlıklı yaşam merkezi bulunur. Yaklaşık 3000 öğrenci tatillerini burada geçirir. OPU Öğrenci Sarayı, ilginç bir konser seyredilebilecek veya kişinin kendi performansını sergileyebileceği, şehrin en modern kültür merkezlerinden biridir. Üniversite Öğrenci Tiyatrosu ise izleyicilerin gönlünde taht kurmuştur. Üniversitenin Avrupa Üniversiteler Birliği ve Üniversiteler Uluslararası Birliği’ndeki üyeliği araştırmaların yönlendirilmesi ve modern eğitim sistemi olarak ele alınan öğrenme aktiviteleri içindeki gelişmenin arttırılmasına hizmet eder.

Odessa Politeknik Üniversitesi Bölümleri Ücretleri

Bölüm Lisans
Ekonomi 2500$
Bilgisayar Bilimleri 2500$
Bilgisayar Mühendisliği 2500$
Yazılım Mühendisliği 2500$
Makine Mühendisliği 2500$
Bilgisayar Programcılığı 2500$
Elektrik Mühendisliği 2500$
Radyo ve Televizyon 2500$
Atom Mühendisliği 2500$
Nükleer Güç Santralleri 2500$
Telekomünikasyon 2500$

Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi Giriş Denklik

 • YÖK denkliği olan bir lise mezunu olmaktansa, YÖK denkliği olmasa da bir üniversite mezunu olmak çok daha akılcı bir seçimdir. Çünkü YÖK denkliği sadece kamu görevlisi olarak çalışmak istediğinizde ihtiyacınız olan bir şeydir. Özel sektör ise sizin bireysel becerileriniz ve aldığınız eğitimin kalitesi ile ilgilenecektir.
 • Ukraynada bir yıl eğitim almanın maliyeti, her şey dahil olmak üzere Türkiyede alacak olduğunuz dershane eğitiminin masrafına eşittir, hatta çoğu zaman daha ucuzdur.
 • Ülkemizde uygulanan ve ne kadar adaletli olduğu tartışılan üniversite giriş sistemini aşamayıp, lise mezunu olmak yerine, uçak mühendisi, bilgisayar programcısı ya da masterli bir işletmeci olun. Sınav zorunluluğu olmadan.. Sadece lise diplomanızla…
 • YÖK denkliğinin olmaması, Ukraynadaki üniversitelerin yetersiz ya da kalitesiz eğitim verdiği anlamına asla gelmemektedir. Ukraynadaki bir çok üniversite, ülkemizdeki çoğu üniversiteden daha köklü bir geçmişe sahiptir. Buna ek olarak, Ukraynadaki üniversitelerin bilimsel araştırma ve akademik üretim güçleri, ülkemizdeki üniversitelerin çok büyük bir bölümümün üstündedir. Unutmayalım ki, eski Sovyetler Birliğinin askeri teknoloji ve uzay çalışmaları üzerine başarılarının çoğunun altında Ukraynadaki üniversitelerin imzası vardır. Ukraynadaki üniversitelerin çoğu, dünya sıralamasında Türkiyedeki birçok üniversitenin üstünde yer almaktadır.
 • Ukraynadaki üniversitelerin çok büyük bir bölümü, Lizbon anlaşması esaslarına göre, Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversitelere tamamen denktir. Denklik sorunu maalesef sadece Türkiye ile yaşanmaktadır.
 • Ukrayna bilingual bir ülke. Bu ülkede eğitim alırsanız, ister istemez Rusça ve Ukraynaca dillerini çok iyi öğrenmek zorunda kalacaksınız. Bunu İngilizce eğitimi ile de birleştirirseniz, ana dilinizle beraber 4 dil bilen çok vasıflı bir profesyonel olabilirsiniz.
 • Ukraynada eğitim alarak, birçok ülkeden gelen öğrencilerden oluşan çok uluslu bir ortamda yamaya şimdiden alışırsınız. Unutmayın ki, sınıfınızdaki arkadaşlarınız, farklı ülkelerde yarının profesyonel çalışanları ya da yöneticileri olacaklardır. Bu da size geniş bir çevre edinme imkanı verecek, gelecekte bir çok farklı açılımlara sahip olmanızı sağlayacaktır.
 • Ukraynada konaklama ve sosyal giderler, Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinin çok altındadır.Yıllık yurt konaklaması ortalama 200-500 $ arasıdır. Bu rakam Avrupanın birçok kentinde min aylık 150 dır.

Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi Sıralama

Akademik başarılarını uluslararası yükseköğretim kurumlarınca kanıtlamış olan üniversite dünya üniversiteler Scimago Institutions Rankings sıralaması 579’dur.

Ukrayna Hakkında

Karadeniz hırçınlığının karmaşasından olsa gerek, hemen karşı kıyadaki kuzey komşumuz Ukrayna Cumhuriyeti’nde, 1991’de kazandığı bağımsızlığından bu yana sular yeni yeni durulmaya başladı. Bağımsızlığın kazanılmasından sonra parçalanmanın eşiğinden dönülmüş, ardından iki süper güç, ABD ve Rusya’nın satranç tahtasında renkli devrimler yaşamış Ukrayna bugünlerde dünya ile kaynaşma çabası içerisinde. Her ne kadar sosyalist ekonomiden piyasa ekonomisine geçişte epey bir sancı çekilse de, geniş verimli topraklara, zengin yeraltı kaynaklarına, SSCB’den miras kalan güçlü bir sanayiye, kaliteli akademisyen ve araştırmacı kadrolarına ile iyi eğitilmiş (okuma yazma oranı %98’nin üzerinde) iş gücüne ve yaklaşık 50 milyonluk nüfusa sahip Ukrayna, şimdi yeni bir değişim için adeta karınca gibi çalışıyor.Misafirperver insanları, mükemmel mimarisi ve büyük step ormanlarıyla ilgi çeken Ukrayna’da sanki parklar içine kurulmuş şehirlerdeki yüzlerce yıllık katedralleri ve geleneksel mimarisi, mumyalanmış keşiş mezarları ve mükemmel mozaikleriyle açık hava müzesini andırır. Aslında coğrafi ve kültürel olarak bu ülke ile bizim aramızda iki büyük benzerlik bulunmakta. Türkiye nasıl Asya ve Avrupa arasında bir Avrasya köprüsü ise Ukrayna’ya da bir Avrasya geçidi diyebiliriz. Bunun yanı sıra tıpkı Anadolu da olduğu gibi Ukrayna’nın da doğusu ve batısı arasında derin kültürel farklılıklar vardır. Ülkenin batısı, AB ve ABD taraftarı olup bir Avrupalı gibi yaşasa da doğu bölgesi sanki hala Rus klasiklerinde anlatıldığı gibidir. Örneğin Dostoyevski’nin karakterlerinde görülen ani ruh değişiklikleri Doğu Ukrayna insanında hemen fark edilir. Bunun yanı sıra milliyetçi ve Rusya taraftarıdır.

Ülke Coğrafyası

Ukrayna Doğu Avrupa’da ülke. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova, güneyinde Karadeniz ve Azak Denizi, güneydoğusunda yer alır. Kiev kenti Ukrayna’nın başkentidir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Kiev’de kış aylarında ortalama sıcaklık 1 ile 10 derece arasında değişir, mart ayına kadar kar yağışı devam eder. Yazın ise sıcaklık 14 ile 25 derece arasında.

Türkiye ile aynı meridyende olduğu için saat farkı yoktur. Ülkenin kuzeyde olması nedeniyle Türkiye’den daha soğuk bir iklime sahiptir. hava sıcaklığı kışın kuzey doğuda -8, güney batıda -2, kırımın güney kıyılarında +4 derecedir. Temmuz ayında ise kuzey batıda +18, Kırımın güney kıyılarında +24 derecedir. En yüksek hava sıcaklığı 36 ile 42 derece arasında olup, en düşük -30 ile -40 derece arasında değişmektedir

Ülke Nüfusu ve Sosyal Hayat

Ukrayna’nın başkenti Kiev ülkenin kuzeydoğusunda, Dinyeper Irmağı kıyısında yer alır. Yüzölçümü 827 kilometre olan kentin nüfusu yaklaşık 2 milyon 700 bin.

Ukrayna’nın Yüzölçümü : 603,700 Km²’dir. Konuşulan diller : Ukraynaca, Rusça, Tatarca, Romence, Lehçe, Macarca’dır. Başlıca Şehirleri: Harkov (1.470.000), Dnipropetrovsk (1.080.800), Donetsk, (1.031.000), Odesa (1.029.000)’dır. Para Birimi, Hryvna’dır ve 1 dolar yaklaşık 5 Hryvna’dır. Grivna olarak telaffuz edilmektedir. Ukrayna’nın uluslararası telefon kodu +380’dir. Türkiye’den aramak için : 00 + 380 + <Şehrin alan kodu> + <Aranan numara> şeklinde aranmalıdır.

Ülkenin resmi dili Ukraynaca olmakla birlikte nüfusun yarıdan fazlası Rusça konuşmaktadır. Ülkenin doğusu ve Kırım ise büyük oranda Rusça konuşmaktadır. Ayrıca, Kırım bölgesinde ise Kırım Tatarca konuşmaktadır. Kırım Tatarca Altay dil ailesi grubunun Kıpçaklı ağzı lehçesidir

Ülkede Hristiyan, Yahudi ve Müslüman halklar yaşamaktadır. Başkent Kiev’de 2 cami bulunurken, 3 sinagog, 11 protestan kilisesi, 5 roman Katolik kilisesi ve 57 Ortodoks Hristiyan kilisesi vardır. Nüfusun %72’si Ukraynalılardan, %22’si Ruslardan oluşmakla beraber Ukrayna Polonyalıların, Beyaz Rusların, Macarların, Romanyalıların, Moldovyalıların, Slovakların, Bulgarların, Tatarların ve Yahudilerin bulunduğu mozaik bir etnik yapıya sahiptir

Yönetim Biçimi ve Siyasi Hayat

Yönetim biçimi: Başkanlık Tipi Cumhuriyet
Başkent: Kiev
İdari bölümler: 24 bölge, 1 özerk cumhuriyet, ve 2 belediye; Cherkas’ka (Cherkasy), Chernihivs’ka (Chernihiv), Chernivets’ka (Chernivtsi), Dnipropetrovs’ka (Dnipropetrovs’k), Donets’ka (Donets’k), Ivano-Frankivs’ka (Ivano-Frankivs’k), Kharkivs’ka (Kharkiv), Khersons’ka (Kherson), Khmel’nyts’ka (Khmel’nyts’kyy), Kirovohrads’ka (Kirovohrad), Kiev, Kyyivs’ka (Kiev), Luhans’ka (Luhans’k), L’vivs’ka (L’viv), Mykolayivs’ka (Mykolayiv), Odes’ka (Odesa), Poltavs’ka (Poltava), Avtonomna Respublika Krym (Simferopol’), Rivnens’ka (Rivne), Sevastopol’, Sums’ka (Sumy), Ternopil’s’ka (Ternopil’), Vinnyts’ka (Vinnytsya), Volyns’ka (Luts’k), Zakarpats’ka (Uzhhorod), Zaporiz’ka (Zaporizhzhya), Zhytomyrs’ka (Zhytomyr)

Ekonomik Durum

Tüm SSCB devletlerinde olduğu gibi Ukrayna’da da ekonomi ve üretimin bütün sektörleri başta Rusya olmak üzere diğer Sovyet Cumhuriyetlerine bağlıydı. 1991’de SSCB dağıldıktan sonra Ukrayna’da bir çok fabrika, işletme kalmıştı ancak yeni kurulan devletler derin ekonomik ve siyasal krizler yaşamakta oldukları için Sovyetler zamanındaki ilişkiler kesilmişti; işletmeler, fabrikalar çalışamıyordu.

Yeni piyasa koşullarında ekonominin yeniden hayata dönüştürülmesi ve canlandırılması senelerce sürdü; haksız özelleştirme sonucu SSCB’den kalan fabrikaların çoğu yeni oligarşinin temsilcilerine neredeyse bedava satılmıştı. Şimdi Ukrayna’nın ekonomisi biraz da olsa canlanmış durumda, yavaş yavaş çalışmaktadır.

Ukrayna’da maden kömürü rezervleri çoktur, ancak yeni teknolojilerin yetersizliği nedeniyle maden kömürü çıkarımı pek gelişmiş değil, ocaklarda sık sık gaz patlamaları meydana gelir. Başlıca ihracatlar, maden kömürü, büyük çaplı borular, hurda demir; Ukrayna’da tarım gelişmiştir ancak AB ve WTI (DTÖ) engelleri yüzünden tarım ürünleri fazla ihraç edilmiyor.

Doğalgaz konusunda Ukrayna, tüm Avrupa gibi Rusya’ya bağlıdır; petrol konusunda da Rusya’ya ve Asya ülkelerine bağımlılık söz konusudur. Ukraynada sıradan vatandaşların yaşam düzeyi düşük; yoksul sayılabilen insanların sayısı, tüm nüfusun %30’u civarında. Aynı zamanda iktidar başında bulunanlar (oligarşi) çok zenginler. 2007-2008 başında enflasyon oranları yükselmiş (2007 – %17; Ocak 2008 – % 2,9).

Para birimi Grivna’dır. 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200’lük banknotlar tedavüldedir. 1 USD yaklaşık 5 Grıvna’ya eşittir. Ayrıca Türkiye’deki kuruşa karşılık gelen Kopeka vardır ( 100 kopeka = 1 Grv.)

Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi Öğrenci Konaklama

Ukrayna Türkiye arasındaki ulaşım kara, hava ve deniz yolu ile yapılabilmektedir. Haftada 3 gün THY ve Ukrayna hava yollarının (Aerosvit Havayolları) ülkeye seferleri bulunmaktadır. THY pazartesi, çarşamba, perşembe ve cumartesi Kiev’e uçuyor. Bilet ücretleri gidiş dönüş yaklaşık 300 – 350 Euro arasında değişebiliyor.

Boryspil Havaalanı kentin 30 kilometre doğusunda. Taksi ile merkeze ulaşım yaklaşık 30 dolar civarındadır. Ayrıca İstanbul Karaköy limanından ise haftada en az üç sefer Sivastapol, Yatla ve Gözleve limanlarına yolcu gemileri sefer yapmaktadır. Buna ilaveten Odessa İstanbul arası Ukrferry firması tarafından feribot seferleri yapılmaktadır

#ukraynadamühendislikokumak #odessaulusaltekniküniversitesi #odessanationaluniversityoftechnology

Sadece Kiev'de onlarca üniversite ve fakülte var. Buna ek olarak Odessa, Kharkiv (Harkov), Dnepropetrovsk, Donetsk, Lviv ve Sumy’de de onlarca üniversite vardır. Çoğu Odessa üniversitesi, yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için en iyi seçimdir. Üniversitelerin çoğu bölümünde eğitim dilinin İngilizce olması öğrencilerin bu üniversiteleri tercih etmelerine neden olmaktadır.

Üniversitede akademik başarıları sonucunda dünya üniversiteleri arasında seçkin bir konuma ulaştı. Scimago Institutions Rankings Üniversite sıralamasında 91. sırada yer alarak başarısını resmi kurumlarca kanıtlamıştır.

Tercih Sebepleri

Odessa Ulusal Teknik ÜniversitesiOdessa Ulusal Teknik ÜniversitesiOdessa Ulusal Teknik Üniversitesi
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!