Zaporijya Üniversitesi

Zaporijya Üniversitesi

Zaporijya Üniversitesi Çok uzak ülkelerden eğitim fırsatlarını fark ederek üniversite okumaya gelen tüm gençleri cezbeden üniversitede lisans

Zaporijya Üniversitesi

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu

Zaporijya Üniversitesi

Zaporizhia (veya Zaporozhye), Ukrayna‘nın merkezinde, Zaporizhia Nehri kıyısında yer alan bir kasabadır. İki üniversiteye ev sahipliği yaptığı için bir üniversite şehridir. Zaporizhia Üniversitesi 1649 yılında kurulmuştur ve Ukrayna üniversitelerinin en eski ikinci üniversitesidir. Aynı zamanda 40.000’den fazla öğrencisi ile en büyüklerinden biridir.

Zaporizhia Üniversitesi, 1649 yılında Polonya Kralı III. Wladyslaw tarafından din adamları ve öğretmenler yetiştirmek için kurulmuştur. İlk yıllarında, üniversitenin tamamı rahip olan yalnızca dokuz profesörü vardı, ancak o zamandan beri 60’tan fazla öğretim üyesine ulaştı. Üniversite birçok ünlü bilim insanı, politikacı ve subay yetiştirmiştir. Bazı önemli mezunlar arasında Leo Tolstoy, Mikhail Frunze, Aleksandr Prokopovich, Nikolai Lwoff ve Nikolai Yegorovich Voronkov yer alıyor.

Zaporizhia, üniversite yaşamına güçlü öğrenci katılımıyla da tanınır. Aslında, öğrenciler üniversitenin başarısına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Kampüsü korumak ve üniversite etkinliklerine katılmak için zamanlarını gönüllü olarak verdiler. Öğrencilerin yardımı olmasaydı, Zaporizhia Üniversitesi bugünkü kadar başarılı olamazdı.

Zaporizhia Üniversitesi, Doğu Avrupa’da geleceğin liderlerini yetiştirmek için yaklaşık 500 yıl önce kurulmuş bir kurumdur. Bugün, bu liderler dünyanın her yerinden bu tarihi kurumda okumak için geliyorlar. Ne yazık ki, Zaporizhia Üniversitesi’nin başlangıcı, bir kraliyet emri zorla sınıf iptallerini başlattığında şiddetle gölgelendi. Neyse ki, bu trajik olay, kilise çitinin her iki tarafındaki farklı görüşler arasında daha fazla anlayış ve hoşgörüye yol açacak bir hareketi başlattı – aksi halde ‘Protestan Reformu’ olarak bilinir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!