Ukrayna Üniversiteleri Yök Denkliği

Ukrayna Üniversitelerinde Türkiye’de tanınan bir üniversite eğitimi alma fırsatı sizi bekliyor. Hemen harekete geçin ve hayalleriniz gerçek olsun. Türk öğrencilerin en çok eğitim almayı tercih ettiği Ukrayna Doğru Avrupa’da yer almaktadır. Ülkemize olan uçuş mesafesi 1 saat 10 dakikadır. Üniversite açısından zengin bir kültüre sahiptir. Eğitime önem vermektedir.

Europass mavi diploma veren Ukrayna Üniversiteleri öğrencilerin Avrupa’nın dilediği ülkesinde çalışabilmelerine olanak tanımaktadır. Ukrayna Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu nedenle öğrenciler Yüksek Öğretim kurulunun yönetmeliklerine uygun olarak denklik başvurusunda da bulunabilmektedirler. Ukrayna Üniversiteleri denklik tanınma konusunda öğrencilere fayda sağlamaktadır. Yabancı dilde eğitim alan öğrenciler YÖK’e başvuruda bulunarak işlemlerini başlatmaktadırlar.

Ukrayna’da Üniversitelerinde Türkiye Denkliği

YÖK denklik konusunda bireysel değerlendirmeler gerçekleştirmektedir. En önemli kriter okulun tanınıyor olmasıdır. Ukrayna Üniversiteleri denklik tanınma konusunda YÖK’e bir dilekçe yazarak üniversitenizin tanınırlık belgesini almanızda yarar vardır. Ukrayna hem üniversite harç ücretleri hem de yaşam koşulları açısından son derece ekonomiktir. Türkiye’ye olan yakınlığı ve Türk öğrencilere karşı olumlu tutumları ile de tercih edilmektedir. Öğrenciler burada Rusça, Ukraynaca ya da İngilizce eğitimler almakta ve iki yabancı dil bilerek mezun olmaktadırlar. Böylece kendisi ile aynı eğitimi almış kişilerden bir adım önde olmaktadırlar.

Ukrayna Üniversiteleri denklik tanınma konusunda şartlar bellidir ancak YÖK bu şartları değiştirebilmektedir. Mezun olan öğrenciler öncelikle YÖK’e diploma ve transkript gibi belgelerini sunmaktadırlar. Öğrencinin eğitime başladığı yılda üniversitenin tanınıyor olması önemlidir.

Tanınırlık sonradan kalkarsa bu öğrenciyi etkilemeyecektir. YÖK tarafından yapılan incelemelerden sonra varsa öğrencinin eksik bir veya birkaç dersi çıkabilir. Öğrenciler bu dersleri Türkiye’de ki devlet üniversitelerinde alarak tamamlarlar. YÖK kendisi öğrencileri yönlendirmektedir. Sınav kararı her öğrenci ve her bölüm için çıkacak diye bir kural yoktur. Bunu YÖK kendi bireysel olarak değerlendirir.

STS sınavları 2016 yılında alınan kararla yılda 1’den 2’ye çıkarılmıştır. Taban notu da 50’den 40’a düşürülmüştür. Bu başarıyı elde etmekte zor değildir. Yılda ortalama 100.000 kişi eğitim için yurtdışını tercih etmektedir ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.

Öğrenciler yurtdışında üniversite eğitimi almanın kendilerine sağladığı yüksek gelir imkânlarından faydalanarak; daha iyi bir geleceğe sahip olabilmektedirler. Başarmak için lise diplomanız ile Ukrayna üniversiteleri Türkiye temsilcisi Eurostar Yurtdışı Eğitime gelin ve sizde bu ayrıcalıklar dünyasında yerinizi ayırtın. Geleceğinizi aldığınız eğitim kalitesi ile güvence altına alın. Hemen arayın ve 20 yılı aşkın tecrübemizden faydalanarak zaman kaybetmeden Ukrayna Üniversitelerinde ki sıranızı ayırtın.

Ukrayna eğitim amacı ile son senelerin en tercih edilen ülkeleri arasında yer almaktadır. Gelişmişliği ile tercih sebebi olabilecek bir ülke olan Ukrayna eğitimde iyi noktalardaki akademik kadrosu ile kendini kanıtlamıştır. YÖK tarafından denklik tanınma ve eğitim kaliteleri ile Ukrayna üniversiteleri her geçen sene birçok öğrencinin hayallerini süslemeye devam etmektedir.

Denklik Nedir?

Yükseköğretim Kurulunca tanınan yurt dışı yükseköğretim kurumlarından ve programlarından alınan önlisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının, ilgili eğitim düzeyindeki kazanımlar bakımından Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarınca verilen önlisans, lisans ve yüksek lisans diplomaları ile eşdeğerliğinin tespit edilmesidir.

Denkliği kim verir?

Yükseköğretim Kurulu adına Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından verilir.

Diploma Denklik Belgesi nedir?

Denkliği talep edilen diplomanın Türk yükseköğretim sisteminde hangi akademik alan ve dereceye eş değer olduğunu gösteren belgedir.

Mezuniyet Denklik Belgesi nedir?

Denkliği talep edilen mezuniyet belgesinin Türk yükseköğretim sisteminde hangi akademik alan ve dereceye eş değer olduğunu gösteren belgedir.

Diploma Denklik Belgesi ile Mezuniyet Denklik Belgesi arasında fark var mıdır?

Her iki belge aynı işlevi görmektedir ve geçerlilik durumlarında herhangi bir fark yoktur.

Diploma Denklik Belgesi veya Mezuniyet Denklik Belgesi başvurusu için ilk olarak ne yapılması gerekir?

http://yok.gov.tr/web/denklikbirimi/anasayfa adresinden Tanıma ve Denklik başvurusunda gerekli olduğu belirtilen belgeler temin edildikten sonra http://yok.gov.tr/web/denklikbirimi/online-basvuru adresinden Online Tanıma ve Denklik Ön Başvurusu yapılması gerekmektedir.

Denklik süreci hangi safhalardan oluşur?

Denklik işlem safhaları aşağıda sunulmuştur:

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!